Blogokolie sanatória

Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

kostol kezmarokje významnou mestskou pamiatkovou rezerváciou Slovenska a môže sa pochváliť množstvom historických pamiatok. Klenotom je drevený artikulárny kostol, ktorý po prestavbe v roku 1717 dostal dnešnú podobu.

Finančne na stavbu prispeli protestanti z celej severnej Európy, dokonca švédsky a dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku – vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru – ako na lodiach.

Evanjelické lýceum, ktoré je v tesnej blízkosti evanjelického kostola, vyrástlo z niekdajšej farskej a mestskej školy. V budove lýcea je umiestnená knižnica – najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe so 150 000 zväzkami všetkých možných odborov i svetových jazykov. Nový evanjelický kostol postavený v rokoch 1872 – 1894 pripomína mohamedánsku mešitu aj židovskú synagógu.

V skutočnosti mohol byť jednou aj druhou stavbou, pretože projekt bol skutočne vypracovaný pre Orient. Traduje sa, že projekt získali evanjelici zadarmo pod podmienkou, že kostol skutočne postavia podľa plánov. Ku kostolu bolo v roku 1909 pristavené mauzóleum Imricha Thokolyho, kežmarského rodáka a majiteľa hradu.

Kežmarský hrad patrí k tzv. typickým mestským hradom – bol postavený priamo na území mesta, aby ho bránil pred prípadnými nepriateľmi. K ďalším pozoruhodnostiam Kežmarku patrí zvonica – považovaná za najkrajšiu spišskú kampanilu a bazilika sv. Kríža. Tento kostol bol v r.1998 vyhlásený za prvú nemariánsku a celkove v poradí za šiestu Basilicu minor na území Slovenska.

Na základe tradícií ľudových remesiel sa každoročne druhý júlový víkend organizuje významná akcia – EĽRO – Európske ľudové remeslo, s prezentáciou remeselných zručností našich a zahraničných umelcov a remeselníkov.